SOPKA.CZ – lyžování – Val d´Isere L´Espace Killy Francie, Val d´Isere L´Espace Killy Francie


Hledat „Val d´Isere“ v zájezdech


Tignes

Val d´Isere
Val d´Isere - základní údaje

Země: Francie
Lokalita: L´Espace Killy


Informace

Val d’Isere (1850 – 3450 m n.m.)
Oblast L´Espace Killy (1850 – 3450 m n.m.) ležící v Savojských Alpách zahrnuje střediska Tignes a Val d’Isere a bývá často označována za nejkrásnější lyžařskou oblast na světě. Název oblasti kolem středisek Tignes a Val d’Isere vznikl ze jména fantastického lyžaře a místního rodáka J. C. Killyho, který v roce 1968 na olympiádě v Grenoblu získal 3 zlaté medaile.
Okolní nádherná příroda a majestátné panorama masivu Mont Blancu se podílejí na atraktivitě tohoto výjimečného místa. K tomu připočtěte 300 kilometrů skvělých sjezdových tratí a 100 moderních lanovek a vleků, které zajišťují rychlé spojení středisek a lyžařských areálů. Vynikající kvalita sněhu, lyžování na ledovci po celý rok, slunečné svahy a možnosti pro všechny kategorie lyžařů - od začátečníků po nejnáročnější, skvělé podmínky pro jízdu mimo tratě i pro příznivce snowboardingu - L´Espace Killy má skutečně co nabídnout.
Pro začátečníky a děti jsou určeny tratě přímo v obou střediscích s vleky a lanovkami, z nichž řada je zdarma. Lehké terény nabízí také oblast Solaise, kam vede z Val d’Isere lanovka Solaise Expres, nebo sjezdové tratě dostupné lanovkami Marmottes, Borsat Expres nebo Grand Pre. Pro nenáročné lyžaře ubytované v Tignes je ideální použít sedačkovou lanovku Fresse.
Rájem všech lyžařů je oblast masivu La Grande Motte (3.656 m), kde se soustřeďuje velké množství kvalitních sjezdových tratí. Dostanete se sem dvěma způsoby, z nichž každý má své kouzlo a zážitkem je i cesta nahoru. Pozemní lanovku Funiculare Grande Motte můžete střídat s kabinovou lanovkou Grande Motte, jejíž moderní kabiny jsou ozdobou této části L´Espace Killy.
Další skvělé možnosti si špičkově zalyžovat či zajezdit na snowboardu se nabízejí například na Rocher de Bellevarde (2.827 m), kam vás doveze pozemní lanovka Funival s kapacitou 3.000 osob za hodinu.
Pokud chcete zažít něco mimořádného, rozhodně si nenechte ujít sjezd dvou nejnáročnějších černých sjezdových tratí oblasti - sjezdovku Sache z L’Aigulle Percce do Tignes a především olympijskou sjezdovku Face z Rocher de Bellevarde do Val d’Isere. Trať začíná ve výšce 2809 metrů, a je dlouhá 3 kilometry a její sklon je 63 procenta. Zde se na olympiádě v roce 1992 konal závod ve sjezdu mužů. Nedávno vybudovaná kabinová lanovka L’Olympique zajišťuje kvalitní spojení s horní částí této náročné tratě.
Skutečným rájem je oblast L´Espace Killy pro milovníky jízdy mimo upravené tratě. Najdou zde skutečně dostatek míst, kde se mohou tomuto druhu jízdy věnovat. Je však třeba respektovat tabule informující o lavinovém nebezpečí a zakazující jízdu v některých částech oblasti. L´Espace Killy bývá často označováno za místo s nejkvalitnějšími volnými terény na světě a některé z nich jsou skutečným zážitkem. Patří k nim třeba sjezd údolím Cegnai, soutěskou Malpasset nebo soutěskou Vallee Perdue.
Příznivci snowboardů mohou kromě sjezdových tratí i volných terénů využívat také dva špičkové snowparky.
Lyžovat se v L´Espace Killy dá díky skvělým klimatickým podmínkám od listopadu do května, ale milovníci sněhu sem mohou zavítat i v létě, kdy jsou pro ně připraveny tratě na ledovcích. Ledovec v Tignes, honosící se názvem Capital du monde de ski d`été (Hlavní město světa letního lyžování), je otevřen celoročně.

Střediska této výjimečné oblasti se od sebe liší především tím, že zatímco Tignes je spíše modernější, Val d’Isere si zachovává tradiční vzhled horské vesnice a je také více luxusní. Nicméně možnosti aprés-ski jsou v obou střediscích velmi bohaté.

Toto středisko dnes patří k nejvyhlášenějším a nejstarším lyžařským střediskům v Savojských Alpách. Val d’Isere žilo po staletí jako malá horská vesnička po téměř 8 měsíců v roce zavalená sněhem, takže její obyvatelé byli závislí na krátké vegetační období v letních měsících. Až příchod zimních sportů a jejich stoupající obliba začaly měnit další osud i tvář tohoto kouzelného místa. Třicátá a čtyřicátá léta 20. století byla ve znamení přeměny v jedno z nejuznávanějších světových lyžařských středisek. Jednou z hlavních příčin této přeměny byla především úžasná poloha tohoto místa uprostřed dvou setkávajících se údolí pod majestátnými masivy Bellavarde, Solaise a Iseran.
Stará část Val d’Isere nabízí procházku mezi tradičními chalety – horskými obydlími ze dřeva a kamene – soustředěnými kolem místního kostelíku. Nádherná atmosféra typické alpské vesničky tu na každém kroku připomíná dávnou historii tohoto místa. Ale i v ostatních částech střediska můžete obdivovat tradiční stavby i stavby modernější, ale perfektně zapadající mezi své starší sousedy.
Skvělé možnosti lyžování jsme již zmínili, ale zkrátka nepřijdou ani stoupenci dalších zimních sportů.
Nachází se zde rovněž skvělý snowpark, konkrétně v části nazvané Bellevarde/La Daille, kam se dostanete novou lanovkou Olympique nebo pozemní lanovkou Daille. Najdete zde halfpipe, boarder cross, různé skoky, funbox atd. Tento park patří skutečně k těm nejlépe vybaveným a stojí za návštěvu. Oblast L´Espace Killy bývá označována za místo s nejrozsáhlejšími plochami pro snowboard v celé Evropě.
Pro úplné začátečníky a děti je určen areál v části La Daille, který nabízí zcela pozvolně tratě a právě zde vyučují své žáky i lyžařské školy. Vleky a lanovky jsou tu zdarma.
Milovníci bílé stopy najdou ve Val d’Isere 21 km kvalitních tratí uprostřed krásné přírody, především v údolí Manchet, u jezera Ouillette a v La Daille.

Možnosti aprés-ski odpovídají pověsti tohoto místa jako špičkového střediska zimních sportů. Najdete zde lázeňská centra s masážemi, relaxační centra, informační centrum s přístupem na internet, kino, diskotéky, řadu restaurací a barů. Můžete zde bruslit, zajít do bazénu, sauny nebo do fitness centra, vyšplhat na horolezeckou stěnu atd. Velmi populární je zde jízda s psím spřežením.

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz